Okolica

 

Zamek niedzicki leży na terenie Spiszu, nad sztucznym zalewem, na krańcu Pienin Spiskich zwanych również Hombarkami. Naprzeciwko zamku zaczyna się czerwony szlak prowadzący do Dursztyna poprzez szczyt Żar 879 n.p.m.

U stóp zamku zbudowano zaporę ukończoną w 1997 r., która wspięła wody Dunajca. Decyzja o jej budowie zapadła w 1968 r. a inwestycję rozpoczęto 1970 r. Jej długość to ponad 400 metrów, wysokość maksymalna 56 ma szerokość korony to 7 m. Przed jej zapełnieniem wysiedlono ludność ze wsi Maniowy, Czorsztyn i części Kluszkowiec. Powierzchnia zbiornika średnio wynosi 11 km kw. a długość linii brzegowej to prawie 30 km. Z przewodnikiem można zwiedzać urządzenia techniczne oraz tunel zapory.

Po drugiej stronie jeziora widać romantyczne ruiny zamku w Czorsztynie, a z tarasu zamkowego można dojrzeć część Tatr Bielskich. Warto wspomnieć, że niejaki István Berzeviczy, współwłaściciel dóbr Wielkiej Łomnicy (wymienionej w 1417 r. jako Kakas-Lomnitz: patrz historia zamku i pierwsi właściciele), wszedł na szczyt Murań w 1717 r.

W pobliskich Sromowcach Niżnych znajduje się przystań flisacka, skąd rozpoczyna się spływ tratwami przez przełom Dunajca w Pieninach, mający swój koniec w Szczawnicy- www.flisacy.com.pl

Niewielkie lecz urokliwe Pieniny z siecią szlaków, Trzema Koronami, Sokolicą i ruinami zamku pienińskiego pozwalają na kilkugodzinne piesze wędrówki. Puntami wyjścia są Czorsztyn, Sromowce Niżne, Krościenko i Szczawnica.

Na drodze z Nowego Targu znajduje się cenny zabytek wart polecenia- drewniany kościółek w św. Michała Archanioła w Dębnie. Jest on wpisany na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Jego prezbiterium i nawa sięgają drugiej połowy XV w. a stoi on prawdopodobnie na miejscu jeszcze starszej świątyni.

U stóp zamku znajduje się przystań z której można popłynąć na rejs po wodach zalewu.  Można dopłynąć do przystani w Czorsztynie i wybrać się na zwiedzanie czorsztyńskiego zamku, lub odbyć rejs dookoła zalewu. Są tutaj również wypożyczalnie sprzętu wodnego.

W okolicach zamku jest dobrze rozbudowana infrastruktura hotelarsko-gastronomiczna, w bezpośrednim sąsiedztwie zespołu zamkowego są restauracje „Hajduk” oraz „Czardasz”.